Marzec 2020

List do Dzieci od Pani katechetki.

ODLICZAMY DNI DO WIELKANOCY.

Drogie dzieci

Pragnę Was wszystkich serdecznie pozdrowić i zapewnić, że chociaż nie spotykamy się na katechezie w przedszkolu, to myślę o Was.
Ten czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych jest trudny dla Was i Waszych Rodziców. Ze względu na panujący wirus nie możecie spotykać się z koleżankami, kolegami i dziadkami.
Pan Jezus, który jest naszym najlepszym przyjacielem prosi nas, abyśmy w tym szczególnym czasie otwierali swoje serca na miłość – pomagając sobie wzajemnie w swojej rodzinie.
Niech te dni, które odliczamy do Wielkanocy będą wykorzystane przez Was do spełnienia dobrych uczynków, czyli zrobienia czegoś dobrego dla brata, siostry, mamy, taty, dziadka, babci i nie oczekiwania za to żadnej nagrody ani niespodzianki.
Dobre uczynki są niezwykle ważne, ponieważ czynią nas lepszymi.
Wszystkim Dzieciom i Rodzicom życzę odkrycia na nowo, że Pan Jezus żyje i działa w naszym życiu, gotów czynić dla nas cuda, jeżeli Mu tylko pozwolimy.
Świąteczny czas niech przyniesie pokój i odpoczynek pełen miłości i rodzinnego ciepła.

Pani Zdzisia – katechetka

Data wydarzenia: 
31/03/2020

Logopedia - Kilka wskazówek dla Rodziców.

Zachęcam Rodziców , aby w kwestiach związanych z rozwojem zdolności mówienia i ogólnie zdolności językowych przywiązywali dużą wagę do prewencji. Oto kilka technik służących zachęcaniu dzieci do komunikowania się z otoczeniem (należy jednak unikać nadgorliwości i zbyt wygórowanych oczekiwań).
1. Mówienie o sobie - to opowiadanie dziecku o tym co widzimy, słyszymy, robimy oraz o czym myślimy. Przygotowując np. obiad możemy powiedzieć: "Gotuję obiad. A na obiad będzie zupa. Myję i obieram warzywa, myję i wkładam mięso, wlewam do garnka wodę. Teraz czekamy aż się ugotuje."
Można także stosować tę technikę, gdy widzimy, że dziecko skupia się nad tym co robimy. W ten sposób dajemy dzieciom świetny przykład stosowania języka.
2. Mówienie równoległe - to opisywanie tego, co robi dziecko np." Tomek bawi się samochodzikiem" lub "Głaszczesz kotka". Ta technika pozwala na osłuchanie się dziecka ze słowami opisującymi wykonywane przez nie czynności, nie wymagając od niego żadnej reakcji.
3. Rozwijanie - polega na przekształcaniu niekompletnych wypowiedzi dziecka w pełne zdania. Należy zachować kolejność słów użytych przez dziecko i zachować oryginalne znaczenie. Przykładowo: jeśli dziecko powie: "Jem kolację" można rozwinąć jego wypowiedź do: "Jesz na kolację chleb z masłem, serem i pomidorem".
Dzięki rozwijaniu, słowa dziecka zyskują na znaczeniu i głębi a ono skupia się na temacie, które samo zapoczątkowało. To świetny sposób na nauczenie dziecka prawidłowych form gramatycznych.
4. Przerabianie - przypomina proces rozwijania, gdyż zachowuje znaczenie wypowiedzi, dodając nowe informacje dotyczące tworzenia zdań. Jednak w odróżnieniu od poprzedniej techniki, przerabianie wypowiedzi może polegać również na zmianie kolejności słów użytych przez dziecko. To dobry sposób np. na poprawienie błędnej konstrukcji gramatycznej użytej przez dziecko.
Wyobraźmy sobie, że dziecko prosi nas o dolanie mleka do miseczki z płatami śniadaniowymi, a my rozlewamy trochę mleka na kuchenny blat. Dziecko od razu to zauważa i mówi: "Mamo lejesz mleko". Odpowiadamy: :"Masz rację, rozlałam mleko". Prezentujemy dziecku prawidłową formę bez zwracania uwagi na to, że popełniło błąd. W ten sposób pomagamy dziecku przyswoić poprawne formy. Takie przerabianie wypowiedzi może pomóc dzieciom skupić się na gramatyce. Nie jest to niezbędna technika ale może się okazać pomocna i warto ją czasem stosować np. podczas codziennych zabaw, czytania książek, ubierania, itp.
5. Rozszerzanie - polega na zachowaniu tematu wypowiedzi bez konieczności jej rozwijania do postaci pełnego zdania. Zamiast tego uzupełnia się wypowiedź o nowe informacje. Przykładowo: jeśli dziecko mówi "ptaszek" , możemy rozszerzyć jego wypowiedź, mówiąc "ładny wróbelek". To dobra metoda rozwinięcia tematu rozpoczętego przez dziecko oraz rozwijania zakresu słownictwa dziecka.
6. Otwarte pytania - mają na celu wywołanie odpowiedzi złożonej z kilku słów. Przykładowo, podczas czytania dziecku książeczki możemy spytać: "Czemu chłopiec głaszcze pieska?" zamiast "Kogo głaszcze chłopiec? "Należy jednak uważać, aby dziecko nie poczuło się przepytywane. Energiczne i pewne siebie dzieci zwykle tylko czekają na okazję do takich wypowiedzi. Z drugiej strony dzieci introwertyczne mogą uznawać otwarte pytania za męczące. Jeśli więc dziecko łatwo popada w irytację, należy unikać zadawania otwartych pytań oraz pytań na które znamy odpowiedzi. Praktyka pokazuje, że "prawdziwe" pytania (takie, na które nie znamy odpowiedzi) częściej są w stanie skłonić dziecko do odpowiedzi.
Powyższe techniki są skuteczne, gdyż skupiają się na temacie, który interesuje dziecko. Ponadto, nie wymagają od dziecka stosowania poprawnych form językowych. Dlatego polecam Rodzicom stosowanie wymienionych metod, aby pobudzać rozwój zdolności językowych zarówno u dzieci z prawidłowym rozwojem mowy oraz tych, u których mowa rozwija się nieco wolniej.

Logopeda
Elżbieta Mudlaf - Krupok

Data wydarzenia: 
31/03/2020

Zadania na miesiąc kwiecień i propozycje działań z dziećmi.

Grupa I

• Rozwijanie umiejętności przeliczania i porządkowania zbiorów (przeliczanie na konkretach, porządkowanie czyli układanie wg planu, tworzenie zbiorów wg określonej cechy, np, ze względu na przynależność - Zdejmowanie z suszarki prania
i sortowanie ubrań na te należące do mamy, taty i dziecka. Ubrania można też podzielić na: koszulki, spodnie, skarpety. Na koniec warto zachęcić dziecko do otoczenia gestem każdej grupy przedmiotów i powiedzenia: „To rzeczy mamy”, „To jest taty”, „A to są moje rzeczy, "Tu leżą koszulki", "Tu.... " Innym przykładem rozwijającym tę umiejętność mogą być np "Zabawy guzikami." Guziki możemy dzielić np według kolorów, ze względu na wielkość, albo ze względu na liczbę dziurek itp )
• Rozwijanie umiejętności orientowania się w przestrzeni i w schemacie własnego ciała (zabawy z poszukiwaniem przedmiotów, zabawy ruchowe, np z piłką z używaniem określeń, rzuć przód, do tyłu, w bok, trzymaj piłkę nad głową, połóż ją na ziemi, przy twojej prawej nodze...)
• Rozwijanie myślenia przyczynowo skutkowego i ćwiczenia w mówieniu w oparciu o historyjki obrazkowe ( pokazywanie tylko jednego obrazka i zadawanie pytań: "Co mogło wydarzyć się wcześniej", układanie przez dziecko obrazków wg kolejności zdarzeń, opisywanie obrazków i opowiadanie historyjki)
• Rozwijanie mowy, uczenie umiejętności uważnego słuchania opowiadanego i czytanego przez Rodzica tekstu
• Zabawy ruchowe inspirowane ulubioną muzyką (wg pomysłów dzieci)

Grupa II

• "Zabawa w ukryty przedmiot" . Chowamy jakiś przedmiot, a zadaniem dziecka jest odnalezienie go przy pomocy podpowiedzi Rodzica - (rozumienie określeń: wyżej, niżej, nad pod, obok, do przodu, do tyłu, przed siebie, za siebie, w prawo, w lewo)
• "Zabawa z kostką do gry". Dwóch graczy na przemian rzuca kostką do gry. Następnie porównują liczbę oczek - tyle samo, mniej, więcej, o ile mniej, o ile więcej. Zabawę można zmodyfikować np dodając elementy ruchu - "Kostka wskazała liczbę 4, zrób tyle samo kroków", "Zrób więcej kroków", "Podskocz tyle samo razy, ile wskazała kostka" itp
• Zabawa wyrazowa, rozwijająca słuch fonematyczny - Znajdź w pobliżu przedmiot, (coś, albo kogoś), którego nazwa zaczyna się głoską :a, b, c, itp.
• "Kwitnące drzewo" - praca plastyczna techniką stemplowania. Potrzebne będą; kartka z bloku technicznego z narysowaną sylwetą drzewa, farby plakatowe w kolorach: brązowy, zielony, różowy, biały, pędzel do nakładania farby. Jako stemple posłużą: korki po winie, plastikowe nakrętki, szpulki po niciach, patyczki higieniczne i palce rąk. Dzieci stemplując wypełniają sylwetę drzewa.
• Okrągłe stemple można wykorzystać też do wykonania pracy nt "Kurczaczki" Potrzebna nam będzie żółta farba, papier kolorowy, klej do zrobienia oczek, dziobka i nóżek, ewentualnie, gdy chcemy te elementy domalować - pędzelek i farby w odpowiednich kolorach.

Zdjęcie szablonu drzewa oraz przykładowych prac znajdują się w galerii.

Grupa III

W związku z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania
COVID-19, niezbędne stało się wprowadzenie rozwiązań umożliwiających szkołom
i placówkom działanie w zmienionych warunkach organizacyjnych, a także pracę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W obecnej sytuacji Państwa rola – rodziców, którzy wspierają swoje dzieci
w uczeniu się w domu – nabiera nowego znaczenia.
Przekazujemy kilka wskazówek, które mogą być pomocne w kształceniu na odległość. Narzędzia i aplikacje wykorzystywane do kontynuowania nauki na odległość, mogą także wspierać rozwijanie pasji oraz zainteresowań Państwa dzieci i na stałe stać się ważnym elementem ich kształcenia.
Trzeba jednak pamiętać, że ten szczególny czas powinien być przeznaczony nie tylko na naukę, ale także na rozwijanie pasji i zainteresowań dziecka oraz na odpoczynek
i wzmacnianie relacji rodzinnych.
Rodzicu:
Zaplanuj czas dziecka i podziel go na np. cztery grupy:
• edukacja – będą to np.: indywidualna praca dziecka z materiałami przekazanymi czy wskazanymi przez nauczyciela i według jego wskazówek, zachęcaj swoje dziecko
do samodzielnej pracy.
• sport – w obecnej sytuacji to przede wszystkim wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe możliwe do wykonania w warunkach domowych, w tym proste rozgrzewki/rozciągania,
• dom – to obowiązki domowe, w których wypełnianie dziecko powinno być zaangażowane (sprzątanie, pomoc przy posiłkach), obowiązki, czasem najbardziej żmudne mogą być atrakcyjne, bo jest to czas spędzony wspólnie z rodziną,
• rozrywka – to każda forma zabawy i odpoczynku, która minimalizuje poczucie braku kontaktu z rówieśnikami, okazja do podzielenia się z dziećmi swoimi pasjami, wspólne gry planszowe.
By ułatwić Państwu to zadanie, będziemy podawały propozycje ćwiczeń
i zabaw do wykonania na założonej w tym celu poczcie grupowej:

krawiecka35przedszkole@wp.pl

(chętne osoby które nie posiadają jeszcze hasła dostępu do grupowego e -maila, prosimy o wiadomość na wyżej podany adres)

Chciałybyśmy, żebyście współtworzyli to miejsce, pisali, co u Was słychać?,
co robicie? Dzielcie się z nami swoimi małymi sukcesami. Jeśli macie ochotę wstawiajcie zdjęcia z waszych domowych przygód, piszcie też, kiedy jest Wam źle, kiedy macie pytania.
W końcu w „grupie siła”. Pomożemy.

Wychowawczynie gr. III

Grupa IV

• Zapoznanie z nazwą nowego miesiąca na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej „Kwiecień”.
• Wyjaśnienie dzieciom znaczenia przysłowia:” Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata”.
• Klasyfikowanie przedmiotów w/g trzech cech : kształtu, wielkości, koloru.
• Przeliczanie przedmiotów, dodawanie, odejmowanie, wprowadzenie znaków {+], [-].
• Liczenie obiektów bez ograniczeń, doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów poprzez przeliczanie, wprowadzenie i posługiwanie się znakami „ <”, „>”, =
• Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi podczas wykonywania różnorodnych poleceń np. (przynieś piąte jabłko, przełóż pierwszą kredkę na miejsce czwartej itp.).
• Podejmowanie prób samodzielnego układania zadań z treścią np. : „ Ania ma dwie duże lalki, mama kupiła jej na urodziny jeszcze jedną .Ile dużych lalek ma Ania? Zapisywanie zadania symbolami matematycznymi : 2 +1 = 3.
• Ćwiczenia w czytaniu; dzielenie wyrazów na sylaby i głoski, liczenie liter w wyrazach; zaznaczanie spółgłosek kolorem niebieskim, samogłosek czerwonym; układanie wyrazów na daną literkę ; wyszukiwanie i wycinanie z gazet wybranych literek, rysowanie przedmiotów na daną literkę.
• Zapoznanie dzieci ze zwyczajami Świąt Wielkanocnych.
• Zabawy kolorami : doświadczenia plastyczne z mieszaniem różnych kolorów farb.

Grupa V

Marzec i kwiecień są miesiącami, kiedy przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Rozmawiamy na temat zwyczajów świątecznych, znaczenia symboli, poznajemy różnorodne techniki ozdabiania wielkanocnych jaj. To czas, który można wykorzystać na naukę samodzielności - zaangażowanie dzieci do prac porządkowych, pomoc w kuchni czy przy dekorowaniu mieszkania. Utrwalajmy też zdobyte juz przez dzieci umiejętności

Zadania dla Rodziców:

• Inicjowanie zabaw w wyszukiwanie w wyrazach poznanych już liter.
• Ćwiczenia w wyodrębnianiu głosek na początku, na końcu, w środku wyrazu
• Próby czytania przez dzieci wyrazów utworzonych ze znanych juz liter ( O, A, L, M, E, T, D, I, K, U, P, Y, B, N, S, R, J, W)
• Czytanie dzieciom opowiadań, wierszy, wspólnie śpiewanie piosenek. Swobodne wypowiadanie się dzieci na temat treści poznanych utworów
• Organizowanie dzieciom zabaw w przeliczanie (z manipulowaniem przedmiotami) - np dokładanie do zbioru tyle elementów, by było ich razem 8, odkładanie ze zbiorów elementów tak, by zostało 8).
• Układanie i rozwiązywanie prostych zadań tekstowych ( np, na drzewie siedziało 7 ptaszków, 3 ptaszki odleciały. Ile ptaszków zostało na drzewie?)
• Można zaproponować dzieciom różnego rodzaju zabawy plastyczne, takie jak: wycinanie, ozdabianie, lepienie, malowanie i wykorzystać prace plastyczne dzieci do udekorowania mieszkania lub świątecznego stołu.

Przykładowe prace znajdują się w galerii zdjęć.

Data wydarzenia: 
29/03/2020

Uwaga, Rodzice - nowe pasmo edukacyjne dla dzieci.

TVP ABC uruchomiło nowy kanał edukacyjny online
„Domowe Przedszkole” to skierowany do najmłodszych dzieci wirtualny kanał edukacyjny w ramach projektu eSzkoła na platformie vod.tvp.pl.
To już drugie po eMuzeum pasmo edukacyjne, jakie Telewizja Polska proponuje widzom, pozostającym w domach.
Internetowe pasmo edukacyjne „Domowe Przedszkole” od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-13:00 na stronie vod.tvp.pl, w zakładce eSzkoła.

https://eszkola.tvp.pl/

Data wydarzenia: 
29/03/2020

Rekrutacja do przedszkola na nowy rok szkolny - procedura odwoławcza.

Zgodnie z art. 158 ust. 6, 7, 8 i 9 ustawy Prawo oświatowe procedura odwoławcza, dla Rodziców, których dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola rozpoczyna się od 9 kwietnia 2020 r i będzie prowadzona w formie elektronicznej.

1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i listy kandydatów nieprzyjętych, Rodzic kandydata może wystąpić do Komisji Rekrutacyjnej z wnioskiem o uzasadnienie odmowy przyjęcia dziecka
2. Komisja Rekrutacyjna sporządza uzasadnienie w terminie 5 dni od dnia wystąpienia Rodzica.
3. W terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia odmowy, Rodzic może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej. Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

Data wydarzenia: 
29/03/2020

Strony